Perfumiarskie szyfry - ile perfum jest w perfumach?

2020-02-17
Perfumiarskie szyfry - ile perfum jest w perfumach?Jedną z podstawowych cech opisujących każde perfumy jest ich stężenie czyli zawartość ekstraktu, czystych esencji, olejków eterycznych w kompozycji.

Zgodnie z tym wyróżniamy kilka kategorii, należy jednak zauważyć, że przedziały są dosyć umowne i potrafią się nieco różnić w zależności od tego kto i na jakie potrzeby dokonuje klasyfikacji.

Warto jednakże zapamiętać czym charakteryzują się poszczególne grupy, aby wiedzieć w jakich okolicznościach najlepiej sprawdzą się dane perfumy.

EF (eau fraiche, woda odświeżająca)

Woda odświeżająca to perfumy o stężeniu ekstraktu nie więcej niż 1-2% a czas, przez który mogą być wyczuwalne to nie więcej niż 3 godziny.

Jak można się domyślać są to ultra lekkie perfumy, często oparte na nutach cytrusowych, wykorzystywane np. jako mgiełki orzeźwiające w okresie letnim lub jako perfumy używane przy uprawianiu sportów.

EDC (eau de cologne, woda kolońska)

Wody kolońskie to perfumy o zawartości ekstraktu 2-4% a na skórze trzymają się nie dłużej niż 3-4 godziny.

Prekursorem tych perfum jest Włoch Giovanni Maria Farina, który osiadłszy w Niemczech nazwał swój wytwarzany do dziś produkt, na cześć swojego nowego miasta Kolonia (niem. Köln, fr. Cologne). Choć dokładna receptura do dziś pozostaje tajemnicą firmy to wiemy, że inspiracją był rodzinny kraj i na pewno są w niej nuty cytrynowe, pomarańczowe, lawenda, bergamota i rozmaryn. Nazwa „Original Eau de Cologne” jest do dziś zarezerwowana wyłącznie dla tego produktu ale wody kolońskie to obecnie również nazwa całej grupy lekkich perfum, często nawiązujących składem do cytrusowego prekursora.


Zaskakująca eau de cologne od marki Atkinsons, 24 Old Bond Street.


EDT (eau de toilette, woda toaletowa)

Wody toaletowe najczęściej odznaczają się stężeniem ekstraktu w przedziale 5-15% i są wyczuwalne maksymalnie przez okres około 4-6 godzin.

Doskonale sprawdzą się wśród osób, które lubią aby intensywny zapach towarzyszył im nieustanie, w związku z czym używają perfumy regularnie co kilka godzin. Dzięki temu mogą kilkukrotnie w ciągu dnia odkrywać proces przejścia od nut głowy przez nuty serca aż do nut bazy. 


EDP (eau de parfum, woda perfumowana)

Wody perfumowane to około 15-20% ekstraktu w składzie co pozwala cieszyć się ich kompozycją przez czas około 6-8 godzin.

Dla wielu osób od tej grupy zaczynają się „prawdziwe perfumy”. W świecie perfum niszowych to najczęściej występujące stężenia które często czynią z nich perfumy podstawowe tj. najchętniej wybierany zapach danej osoby w aktualnej porze roku.

Parfum, extrait de parfum (perfumy, ekstrakt)

Mimo, iż potocznie wszystkie wcześniejsze to również perfumy, to perfumami w kontekście stężenia nazywamy te kompozycje, które zawierają ok 20-40% ekstraktu. Dzięki takiemu stężeniu potrafią utrzymywać się na skórze nawet ponad 8 godzin a dodatkowo aplikujemy ich nieco mniej niż w przypadku pozostałych grup.


The Lover's Tale - jeden z wyjątkowo intensywnych ekstraktów Francesca Bianchi.


Więcej niż ekstrakt?

Ktoś mógłby zapytać czemu nie 100%? Otóż jak najbardziej występują perfumy w takim stężeniu! Ekstrakty składników mają najczęściej formy oleiste w związku z tym perfumy w pełnym stężeniu występują najczęściej bez atomizerów, w postaci olejków. Ze względu na wysoką koncentrację aplikowanie ich polega na dozowaniu ich bezpośrednio na skórę. Często wystarczy zatem jedna kropla aby cieszyć się ich zapachem. Perfumy w olejku to zdecydowanie domena krajów arabskich.


Które perfumy pachną najmocniej i najdłużej?

Obiegowa opinia mówi, że im więcej ekstraktu, tym perfumy mocniejsze, dłużej wyczuwalne i zostawiają bardziej intensywny „ogon” za ich użytkownikiem, który to dla wielu osób jest wręcz wyznacznikiem jakości perfum.

W rzeczywistości jest to prawdą, ale tylko dla podobnej kompozycji czyli np. kwiatowa EDP będzie zazwyczaj bardziej intensywna i dłużej wyczuwalna niż kwiatowa EDC.

Każda nuta ma jednak inną naturalną intensywność, w tym intensywność w czasie. Dla przykładu nuty grupy cytrusowej mają niesamowicie orzeźwiającą intensywność początkową ale są stosunkowo ulotne. Może zatem być tak, że ciężka, ciepła orientalna EDT będzie intensywniejsza i mocno wyczuwalna nawet po upływie wielu godzin, podczas gdy wyłącznie cytrusowa EDP będzie ledwo wyczuwalna już po 3-4 godzinach.

Jak wybrać stężenie perfum najlepsze dla siebie?

W kwestii intensywności i trwałości perfum nie bez znaczenia są także indywidualne cechy użytkownika jak np. temperatura i wilgotność skóry czy krążenie krwinek w miejscach aplikacji. Wpływ na zachowanie perfum mogą mieć ponadto pory roku, pory dnia czy aktualna pogoda.

Jedyny sposób dobrego wyboru perfum to zatem zaprzyjaźnienie się z nimi nieco dłużej niż kilkanaście minut w perfumerii. Tu przychodzi nam na ratunek dobrodziejstwo próbek! Warto testować perfumy, dlatego w naszej perfumerii umożliwiamy zakup próbki dla każdego dostępnego w ofercie zapachu.

Sprawdź informacje o sprzedaży próbek i wybierz zapach idealny dla siebie.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel